Jak ozonowanie pomieszczeń wpływa na zdrowie?
Ozonowanie to jedna z metod dezynfekcji wnętrz. Pozwala w szybki i skuteczny sposób pozbyć się wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów. Czy jest jednak bezpieczne dla zdrowia? Czy ozonowanie pomieszczeń może zaszkodzić człowiekowi? Jakie środki ostrożności należy zachować?
Ozonowanie pomieszczeń – czy jest groźne dla człowieka?
Ozon wykazuje silne właściwości biobójcze i utleniające. Z tego względu jest chętnie wykorzystywany do dezynfekcji pomieszczeń. Działa szybko i skutecznie. Zwalcza wirusy, bakterie, grzyby, roztocza, insekty oraz pyłki kwiatowe. Rozprawia się również z nieprzyjemnymi zapachami. Nie niszczy przedmiotów, które są poddawane zabiegowi ozonowania. Niestety, w nadmiarze może szkodzić człowiekowi.
W za wysokim stężeniu ozon jest gazem toksycznym i może powodować:
- kaszel,
- bóle gardła,
- ból głowy,
- nudności,
- zawroty głowy,
- senność.
Objawy te nie występują, jeśli dawka ozonu zostanie prawidłowo dobrana. Dlatego tak istotną kwestią jest wybór profesjonalnej firmy, która ma spore doświadczenie w ozonowaniu i wie, jak ustalić odpowiednie proporcje. Ważne jest również zachowanie środków ostrożności.
Prawidłowo wykonane ozonowanie pomieszczeń usuwa wszelkie mikroorganizmy, grzyby, pleśnie i alergeny. Sprawia, że człowiek może przebywać w zdrowym środowisku, pozbawionym nie tylko drobnoustrojów, ale również brzydkich zapachów. W tym miejscu warto nadmienić, że we wnętrzu przez pewien czas będzie utrzymywał się charakterystyczny zapach utleniania ozonem. To zupełnie normalne i bezpieczne zjawisko.
Rozpylony ozon wnika nawet do trudno dostępnych zakamarków i skutecznie rozprawia się z mikroorganizmami, które mimo że są niewidoczne, stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Wysoka skuteczność i ekologiczność sprawiają, że ozonowanie jest przeprowadzane nie tylko w domach i mieszkaniach, ale coraz częściej także w biurach, kinach, lokalach usługowych, szpitalach oraz placówkach użyteczności publicznej.
Jakie środki ostrożności należy zachować podczas ozonowania pomieszczeń?
Ozonowanie pomieszczeń to zabieg, który nie stwarza zagrożenia dla ludzi, o ile zostaną zachowane określone środki ostrożności. Jakich zasad należy się trzymać? Oto najważniejsze zasady:
- W ozonowanym pomieszczeniu może przebywać wyłącznie osoba, która przeprowadza zabieg. Bezwzględnie musi być ona ubrana w odzież ochronną i specjalistyczną maskę. Jej obecność w ozonowanym wnętrzu należy skrócić do niezbędnego minimum. Inne osoby, a także zwierzęta i rośliny nie mogą znajdować się w pomieszczeniu podczas zabiegu.
- Dopuszczalne stężenie ozonu nie może przekraczać bezpiecznej dla człowieka dawki.
- Wykorzystywanych podczas zabiegu urządzeń – ozonatorów – nie należy używać w pobliżu źródeł ognia, niezabezpieczonych materiałów wybuchowych i łatwopalnych czy też odczynników chemicznych. Mogłoby to doprowadzić do pożaru.
- W ozonowanym wnętrzu bezwzględnie zabrania się palenia tytoniu, a także używania otwartego ognia i narzędzi, które wywołują płomień lub iskrę. Może to bowiem wywołać pożar.
- Po zabiegu pomieszczenie należy wietrzyć przez minimum 15-30 minut, ewentualnie nie wchodzić do niego przez 4 godziny po zakończeniu ozonowania.
Ozonowanie pomieszczeń to wymagające zadanie. Dlatego warto powierzyć je specjalistom. Zajmą się oni wszelkimi szczegółami, w tym określeniem optymalnej dawki środka bakteriobójczego. Będą również czuwać nad prawidłowym przebiegiem procesu, co zapewni jego skuteczność i bezpieczeństwo dla osób postronnych.
0 komentarzy on Jak ozonowanie pomieszczeń wpływa na zdrowie?