Uwaga na pluskwy – co robić?
Pluskwa domowa potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Najczęściej pojawia się znienacka i szybko rozprzestrzenia, atakując kolejne pomieszczenia. Nocą żeruje na nieświadomych, śpiących domownikach, a za dnia kryje się w szczelinach podłóg, materacach, meblach czy też za tapetą. Niestety, jest trudna do wytępienie. Najlepsze rezultaty przynosi dezynfekcja pluskwy. Jak przebiega? Co robić, gdy wykryje się obecność pasożyta w domu lub mieszkaniu?
Dezynfekcja pluskwy – gruntowe porządki w pierwszej kolejności!
Wbrew obiegowej opinii, według której pluskwy pojawiają się w miejscach na bakier z czystością, pasożyty mogą rozprzestrzenić się nawet w czystych domach lub mieszkaniach. Wystarczy, że domownik wniesie je na obuwiu lub przedostaną się do pomieszczeń przez otwory wentylacyjne, i problem gotowy!
Profesjonalna dezynfekcja pluskwy to skuteczne rozwiązanie. Nie można jednak zapomnieć o skrupulatnym wysprzątaniu pomieszczeń, nawet jeśli na co dzień panuje w nich porządek. Co warto zrobić?
- Gruntowne odkurzanie. Choć całkowicie nie wyeliminuje problemu (jaja owadów są trudne do usunięcia, gdyż pokrywa je substancja, która przytwierdza je do podłoża), pozwoli ograniczyć populację pluskiew.
- Czyszczenie parowe. Świetne radzi sobie zarówno z jajami, jak i dorosłymi osobnikami. Niestety, chociaż para wnika w trudno dostępne miejsca, nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, w których rozwijają się pluskwy.
- Pranie. Ubrania, ręczniki i pościel trzeba prać w temperaturze min. 50 st. Celsjusza i przez co najmniej dwie godziny, co pozwoli pozbyć się pasożytów bytujących na tkaninach.
- Palenie. Niestety, nie wszystko da się uratować. Czasem istnieje konieczność spalenia starych materacy, mebli czy też dywanów, w których zagnieździły się pluskwy. Warto to jednak skonsultować ze specjalistami.
Dezynfekcja pluskwy – jak przebiega? Co jest szczególnie istotne?
Pluskwa jest w stanie zadomowić się nawet w najmniejszym zakamarku mieszkania lub domu. Dlatego gruntowne porządki, choć pomocne, nie są w stanie wyeliminować problemu. Z pomocą przychodzą jednak profesjonaliści. Fachowa dezynfekcja pluskwy pozwala na dobre rozprawić się z problemem. Najczęściej polega ona na rozpyleniu specjalistycznych środków w miejscach, gdzie żerują i śpią owady.
Niezwykle istotnym punktem prac jest znalezienie źródła problemu. Jeśli pluskwy przywędrowały z sąsiedniego mieszkania przez otwory wentylacyjne, ich wytępienie może okazać się niemożliwe bez zaangażowania sąsiadów, a nawet wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Dlatego nie warto zwlekać z telefonem do specjalistów. Im wcześniej umówisz się na audyt lokalu, tym szybciej życie wróci do normalności.
Jaką metodę dezynfekcji wybrać?
Dezynfekcja pluskiew przy zastosowaniu specjalistycznych środków może odbywać się różnymi metodami. Dużą popularnością cieszy się technika oprysku. Nie zawsze jednak substancja aktywna jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków pomieszczenia. Dlatego stopniowo rośnie udział innych metod – zamgławiania termicznego i zamgławiania utraniskoobjętościowego. Techniki te pozwalają dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. W efekcie skutecznie rozprawiają się z pluskwami.
Pluskwy to uciążliwe pasożyty, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Zwalczanie owadów na własną rękę przypomina walkę z wiatrakami. Warto więc skonsultować się ze specjalistami od razu po dostrzeżeniu pierwszych śladów ich obecności. Pozwoli to szybciej uporać się z rozrastającą się w ekspresowym tempie kolonią.
0 komentarzy on Uwaga na pluskwy – co robić?